Atletický klub Hodonín

FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

O nás / Historie AK

2009

pokračuje vlna vzestupu hodonínské atletiky. Na Mistrovství Moravy a Slezska v hale jsme získali celkem deset medailí, z toho čtyři zlaté (Tereza Korvasová - 1 500 m, Jakub Žurovec - 60 m, 150 m, Dominik Kubalák - 800 m), tři stříbrné (Filip Vinklárek - 1 500 m, Lucie Krtičková - výška, Martina Schmidová - 200m) a tři bronzové (Veronika Tlachová - 800 m, Andrea Zapalová - 400m, Žaneta Kempná - 800 m). Úspěšné vystoupení na krajském mistrovství zúročili na Mistrovství ČR v hale především žáci, kteří z Prahy přivezli celkem 4 cenné kovy. Titul mistra ČR vybojoval Dominik Kubalák na trati 800 m. Dvě stříbrné medaile přidal do sbírky Jakub Žurovec na 60 a 150 m, poslední medaili získala ještě mladší žákyně Tereza Korvasová na 1 500 m. Poprvé se náš klub účastní také Mistrovství Moravy a Slezska v krosu. Zde získáváme další tři medaile, z toho hned dvě mají nejvyšší hodnotu. V mladších žákyních zaběhla nejrychleji trať o délce 1 km Tereza Korvasová a stejně tak si vedl na trati stejné délky Filip Sasínek. Stříbro přidala dorostenka Kateřina Hofírková na trati dlouhé 3,5 kilometru. Dva zlatí medailisté poté potvrdili svou formu. Tereza Korvasová na trati 1,5 km a Filip Sasínek na trati o pět set metrů delší získali na MČR v krosu shodně stříbrnou medaili.

Sezónu na dráze otevřel přebor Jihomoravského kraje mladšího a staršího žactva. Mladí atleti přivezli celkem dvaadvacet medailí. Šestkrát jsme se radovali z vítězství, desetkrát z druhého a šestkrát z třetího místa. Ještě větší žně ovšem přinesla Mistrovství Moravy a Slezska. Ve všech kategoriích jsme celkem získali třicet medailí. Hned 17 z toho bylo zlatých. Zasloužili se o ně Lukáš Lípa (dálka, trojskok), Jana Myrmusová (disk), Žaneta Kempná (1 500 m), Andrea Zapalová (400 m), Jakub Žurovec (60, 150 m), Jakub Zapala (výška), Dominik Kubalák (800 m), Tereza Korvasová (800 m, 1 500 m), Filip Sasínek (1 500 m), Veronika Paličková (300 m), štafety juniorek na 4 x 400 m, žáků na 3x 300 m a 4 x 60 m. Stříbro pak získali Filip Vinklárek (1 500 m), Eliška Dřímalová (300 m), Sylva Škabrahová (400 m), Kateřina Hofírková (3 000 m), Lucie Krtičková (výška), Lucie Žurková (300 m), štafeta juniorů na 4 x 400 m. Bronz si odvezli Veronika Paličková (60 m), Patrik Sasínek (výška, 300 m), Zdeněk Dřímal (400 m), Eliška Dřímalová (200 m př.) a Veronika Tlachová (800 m). Výborně rozjetou sezonu podtrhla mistrovství republiky. Junioři a dorostenci se sjeli v Ostravě. Juniorka Sylva Škabrahová v rozbězích ani ve finále nenašla přemožitelku a stala se mistryní ČR na 800 m. Spolu s Kempnou, Fedákovou a Zapalovou dokázaly pak ve štafetě na 4 x 400 m vybojovat stříbro. Celou sadu zkompletovala Žaneta Kempná na 1 500 m. V Olomouci o své republikové tituly bojovali žáci. Ti dokázali přivést hned čtyři medailová umístění. O ty nejcennější se zasloužili Dominik Kubalák na 800 m, Tereza Korvasová v běhu na 1 500 m a štafeta chlapců na 3 x 300 m ve složení Kubalák, Žurovec, Palička. Poslední medaili přidal Filip Vinklárek na 1 500 m s překážkami. Poslední do sbírky našich republikových úspěchů přispěla Sylva Škabrahová, která na šampionátu dvaadvacetiletých získala stříbro. Soutěže jednotlivců tedy můžeme shrnout do neuvěřitelné bilance dvaadvaceti medailí z přeboru kraje (6 - 10 - 6), čtyřiceti tří medailí z Mistrovství Moravy a Slezska (23 - 11 - 9) a čtrnácti medailí z republikových šampionátů (5 - 7 - 2).

Rekordních deset zástupců jsme měli také po dvou letech na Hrách IV. letní olympiády dětí a mládeže. V jednotlivcích dokázali na stupně vítězů vystoupat Jakub Žurovec na druhém místě (60 m). Stejně cenný kov vybojovala Tereza Korvasová na 800 m. Další medaile pak přivezli zástupci ze štafet. Za starší žáky se prosadili se štafetou Žurovec a Kubalák, kteří na 4 x 60 m přivezli zlato, stříbro přidali na 4 x 60 m mladších žáků Patrik Sasínek a Ondřej Džuba, bronz do sbírky přidaly Adéla Sedlářová a Veronika Paličková na 4 x 60 m mladších žákyň.

Naši atleti se objevili i na zahraniční scéně a domácích mezinárodních mítincích. Ve slovenské Dubnici se konalo Mezistátní utkání ČR - Slovensko žactva. Své republikové medaile sem jela potvrdit čtveřice závodníků, a to se také povedlo. Z vítězství se radoval Dominik Kubalák na 800 m a také Tereza Korvasová na své trati 1 500 m. Stříbrnou pozici pak obsadil Jakub Žurovec na 150 m a bronz přivezl z trati 1 500 m překážek Filip Vinklárek. V Moskvě se konal Evropský pohár mistrovských klubů juniorů a juniorek skupiny A. Za jeden z osmi klubů se předvedla i hodonínská závodnice Sylva Škabrahová hostující za brněnský klub ACP Olymp. Na trati 800 m v konkurenci závodnic ze Srbska, Chorvatska, Ruska, Turecka, Slovinska, Itálie a Španělska dokázala vybojovat skvělé druhé místo. Ještě větší radost ovšem měla z Premium mítinku EAA Memoriálu Josefa Odložila na pražské Julisce. Zde dokázala v hlavním závodě běžet výtečný čas 2:05,80 min a nominovala se na Evropský šampionát juniorů. Na stejném mítinku se v B běhu blýskla osobním rekordem také Žaneta Kempná a obsadila zde páté místo, když vylepšila svůj čas z národního běhu na Zlaté tretře Ostrava, kde skončila druhá. V Ostravě si také v národním závodě vyskákala Lucie Krtičková sedmé místo ve výšce.

Půlkařka Sylva Škabrahová se představila na Mistrovství Evropy juniorů, které hostilo město Novi Sad v Srbsku. Sylva nastoupila ve třetím, posledním rozběhu. Po startu se podle očekávání nijak extra netaktizovalo a běželo se na čas v jednom "chumlu", takže boj o postup byl otevřený. Na metě 550 m se ovšem zapletla do kolize a málem upadla. Ztrátu na vedoucí skupinku sice dotáhla, ale stálo ji to síly, které v cílové rovince chyběly. Ve svém rozběhu časem 2:08,96 min obsadila šestou příčku a celkově 12. místo. Přitom v předchozím rozběhu stačilo na přímo postupové druhé místo čas 2:08,59 min.

V soutěžích družstev se nám vedlo také na výbornou. V okresním přeboru přípravek hoši i dívky zvítězili. V okresním přeboru mladšího žactva jsme dokonce v každé kategorii postavili dvě družstva a vždy obsadili první a třetí místo. Tím týmy A postoupily do krajského přeboru, kde žáci obsadili čtvrté a žákyně druhé místo. Starší žáci i žákyně postupovali z krajského přeboru z prvního místa. V semifinále MČR pak žáci ukončili sezónu na 5. místě. Žákyně ze 4. místa postoupily do finále MČR družstev a zde jen těsně skončily pod stupni vítězů čtvrté. V seniorech muži jasně ovládli druhou ligu a z prvního místa šli za postupem do I. ligy, což také v baráži splnili a ze třetího místa postoupili k ženám do druhé nejvyšší ligy. Ženy v tomto roce vybojovaly v první lize celkovou čtvrtou pozici.

Velice úspěšná sezóna se projevila také ve vyhlašování každoročních anket. Jako sportovec okresu zvítězila v kategorii dospělých Sylva Škabrahová, v kategorii trenér Zdeněk Lípa a Antonín Slezák a jako jednotlivec mládež do 15 let byli vyhlášeni Jakub Žurovec a Dominik Kubalák. Na plese sportovců si pak pro cenu pro sportovce Hodonína přišli na pódium v kategorii žákyně Tereza Korvasová, v kategorii žák Dominik Kubalák, v kategorii juniorek pak pochopitelně Sylva Škabrahová. Objevuje se také anketa Atlet Jihomoravského kraje, kterou vyhlašuje Krajský atletický svaz. Zde se objevuje hned pětice naši atletů. V kategorii mladších žáků jsou to Ondřej Džuba a Patrik Sasínek, mladší žákyně Tereza Korvasová, starší žák Dominik Kubalák a juniorka Sylva Škabrahová.

Nejlepší výsledky atletů okresu Hodonín jsou zaznamenávány do okresních tabulek. Po sedmi letech, kdy nebyly aktualizovány, se této práce ujal Lukáš Lípa. Díky výsledkům vedeným atletickým svazem na jeho webových stránkách byla provedena korekce téměř dvou set položek a tabulky jsou již opět pravidelně upravovány.

« na začátek

Rok 2010
se stává nejúspěšnějším v dosavadní historii klubu. Celkem náš klub získal 25 medailí z Mistrovství České republiky (7 - 11 - 7), 46 medailí z Mistrovství Moravy a Slezska (24 - 10 - 12) a 28 medailí přidali žáci a žákyně na Mistrovství Jihomoravského kraje. Vše začalo již halovou sezonou, kde se prosadili především žáci. Na halových mistrovstvích Moravy a Slezska získali zlaté medaile Jakub Žurovec (60 m, 150 m, 300 m), Žaneta Kempná (1 500 m), Filip Sasínek (3 000 m), Eliška Dřímalová (300 m), Tereza Korvasová (1 500 m). Stříbro si z haly odvezli: Lucie Krtičková (výška), Lukáš Lípa (trojskok), bronzové medaile pak: Lukáš Lípa (dálka), Eliška Dřímalová (60 m), Filip Vinklárek (výška), Dominik Kubalák (800 m), Patrik Sasínek (800 m).

Na tyto úspěchy navázali závodníci na mistrovstvích republiky. Z republikového šampionátu žactva v Jablonci přivezli mladí atleti v součtu šest medailí. Pro republikový titul si na trati 1 500 m doběhla Tereza Korvasová (5:03,49 min). Na její výkon navázal Jakub Žurovec, který zvítězil na trati 300 m (38,38 s R, 38,47 s F) a k tomu přidal druhé místo v nejkratším sprintu na 60 m (7,37 s R, 7,33 s SF, 7,31 s F). Dvě medaile stříbrné hodnoty získal Filip Sasínek, a to na tratích 1 500 a 3 000 m (4:33,50 min; 9:44,88 min.). Bronz si na závěr vybojovala Eliška Dřímalová ve sprintu na 300 m (43,74 s R, 43,37 s F). Jednu medaili z halového mistrovství republiky juniorů a dorostu přivezla při absenci nemocné Sylvy Škabrahové Lucie Krtičková. Z výškařského sektoru si odvezla bronzovou medaili v kategorii juniorek za výkon 167 cm.

Na halovou sezonu bezprostředně navázala sezona běhů mimo dráhu.V sobotu 20.3. se v Temelíně uskutečnilo Mistrovství České republiky v přespolním běhu všech kategorií. Pětičlenná výprava závodníků našeho klubu dokázala přivézt celkem 3 medaile. Nejcennější kov, po předchozím zisku v hale na trati 1 500 m, přivezla i tentokrát v kategorii starších žákyň Tereza Korvasová, která se s nelehkou kopcovitou tratí vypořádala nejlépe a druhé v cíli nadělila 13 vteřin tentokráte na trati dlouhé 1 850 m. Na stejně dlouhé trati závodili i mladší žáci, kde pro druhé zlato pro AK doběhl mladší z bratrské dvojice Patrik Sasínek s náskokem 11 vteřin. Staršímu Filipovi v kategorii starší žáků chybělo k vítězství na trati o délce 2 600 m 17 vteřin. Po dvou stříbrných medailích z šampionátu v hale přidal tedy třetí stříbro v krosu. V kategorii juniorek navázala na 6. místo z haly na 3 000 m juniorka Žaneta Kempná, která si tentokrát na trati 3 700 m o jedno místečko polepšila a obsadila výborné 5. místo. Posledním zástupcem byl v kategorii dorostenců Dominik Kubalák, který ovšem do pořadí prvních dvou desítek nepromluvil. Na trati 3 700 m, která není jeho doménou, obsadil 27. místo.

O týden později hostil v Baldovci oddíl AK Prostějov Mistrovství Moravy a Slezska v přespolním běhu všech kategorií. Na tuto akci jsme vyslali celkem 12 závodníků, kteří získali tři vítězství, jedno druhé a jedno třetí místo. O zlaté medaile se zasloužili především medailisté z Mistrovství ČR. V kategorii mladších žáků o jednu jedinou vteřinu předčil soupeře Patrik Sasínek na trati 1 500 m (4:48 min), na trati o 500 m delší tentokráte porazila soupeřky o dvě vteřiny Tereza Korvasová v kategorii starších žákyň, poslední zlatou získala s náskokem téměř jedné minuty Žaneta Kempná v kategorii juniorek (4 000 m - 12:47 min). Stříbrnou poté přidal Filip Sasínek v kategorii starších žáků (3000 m - 9:14 min), bronz pak mladší žákyně Adéla Sedlářová na trati 1 500 m časem 5:00 minut. Výsledky ostatních závodníků: mladší žákyně- Zdenka Hlaváčová 12. místo (1 500 m - 5:45 min), starší žáci - Jindřich Goiš 6. místo (3 000 m - 10:24 min), David Herka 7. místo (3 000 m - 10:34 min), dorostenci - Dominik Kubalák 7. místo (4 000 m - 11:51 min), dorostenky - Kateřina Hofírková 4. místo (3 000 m - 11:09 min), Kateřina Hlaváčová 9. místo (3 000 m - 12:12 min), muži - Matěj Bureš 5. místo (5 000 m - 15:14 min).

Poslední významnější akcí byl Okresní přebor v přespolním běhu ve Vacenovicích. Zde jsme získali celkem 24 medailí (7 - 9 - 8). Zlato si odvezli: Eliška Macková (přípravka), Jan Hromek (přípravka), Patrik Sasínek (ml. žáci), Tereza Korvasová (žákyně), Jakub Žurovec (žáci), Dominik Kubalák (dorostenci), Sylva Škabrahová (juniorky). Stříbro: Kateřina Korvasová (přípravka), Adéla Sedlářová (ml. žákyně), Martin Slon (ml. žáci), Eliška Dřímalová (žákyně), Filip Sasínek (žáci), Kateřina Hofírková (dorostenky), Prokop Vyskočil (dorostenci), Žaneta Kempná (juniorky), Filip Sasínek (junioři). Bronz: Barbora Valášková (přípravka), Eva Pernikářová (ml. žákyně), Jiří Balun (ml. žáci), Lucie Žurková (žákyně), Dalibor Čagánek (žáci), Kateřina Hlaváčová (dorostenky), Andrea Zapalová (juniorky) a David Herka (junioři).

Nejnabitější je každoročně letní sezona na dráze. I letos byla tato část nabitá závody, ve kterých se hodonínská atletika prezentovala ve skvělém světle. Tentokrát se konaly mistrovství jednotlivých kategorií zvlášť. Republikovým šampionátům vždy předcházela mistrovství Moravy a Slezska. Hodonínská atletika měla po dlouhých letech zastoupení i ve vícebojích.

Republikový šampionát ve vícebojích hostila Stará Boleslav. Po dlouhé době vyslal náš klub na tuto akci své závodníky, a to v nejmladší kategorii. Za mladší žákyně nastoupila Veronika Paličková, která favorizované závodnice převálcovala a ziskem 2 887 bodů získala stříbrnou medaili. Pomohla jí k tomu nejen vyrovnanost disciplín, ale především výborný běh na 60 m. Časem 7,94 s výrazně vylepšila okresní rekord. Ostatní disciplíny: 60 m př. - 10,98 s, dálka - 480 cm, míček - 34,51 m, 800 m - 2:30,59 min. Celkovým součtem bodů překonala 14 let starý okresní rekord Veroniky Medusové.

Druhým zástupcem byl Patrik Sasínek v kategorii mladších žáků. Mistr Moravy a Slezska vylepšil svůj okresní rekord o 71 bodů na 2102 bodů což stačilo na skvělé 6. místo. Jednotlivé disciplíny: 60 m př. - 10,36 s, dálka - 498 cm, 60 m - 8,43 s, míček - 43,34 m, 800 m - 2:24,36 min.

Ve stejný den se konalo také Mistrovství Moravy a Slezska jednotlivců dorostu, juniorů a dospělých v obou kategoriích, tedy mužů i žen na vítkovickém stadionu v Ostravě. Za proměnlivého počasí utrhli do své sbírky atleti celkem 8 medailí. O dvě se postaral Lukáš Lípa, který dokázal zvítězit v trojskoku (14,00 m) a bronz vyrýžoval z dálkařského sektoru výkonem 6,77 m. Další mistrovský titul získala Lucie Krtičková ve výškařském sektoru, kde předvedla 168 cm, Jana Myrmusová v disku výkonem 37,15 m. Stříbrnou medaili si vytočil v kladivářském kruhu dorostenec Prokop Vyskočil, který si o téměř 7 metrů zlepšil osobní rekord na 36,42 m a Andrea Zapalová v běhu na 400 m juniorek časem 61,85 s. Na stejné trati mužů měl klub dvojí zastoupení. Bronz si odnesl Zdeněk Dřímal za výkon 51,95 s, na pátém místě skončil Matěj Bureš v osobním rekordu 53,19 s. Poslední medaili získala ještě žákyně Barbora Pánková, která soutěžila s dorostenkami a za výkon 157 cm si z výškařského sektoru odnesla bronz. Poslední dvě zástupkyně v kategorii dorostenek skončily následovně: Dominika Fedáková 5. místo 400 m (64,15 s) a 12. místo na 100 m (13,79 s) a Karolína Gajarová na 100 m 11. místo (13,70 s).

Na stadionu U Červených domků jsme 13.6. pořádali přebor Jihomoravského kraje jednotlivců mladšího a staršího žactva. V konkurenci atletů z celého kraje domácí získali nejvíce medailí, a to celkem 28, tedy ještě o dvě více než v loňském roce.

V mladším žáctvu se o nejcennější medaile zasloužili: Ondřej Džuba (60 m - 8,41 s; 150 m - 20,77 s), Veronika Paličková (60 m - 8,08 s, 150 m - 20,13 s), Patrik Sasínek (800 m - 2:16,61 min; dálka 5,04 m), Dominika Bílková (míček - 40,65 m), štafeta 4 x 60 m (Paličková, Sedlářová, Pernikářová, Bašusová - 33,73 s). Stříbrné medaile získali: Eva Pernikářová (300 m - 47,64 s), Adéla Sedlářová (800 m - 2:30,90 min).

Ve starším žactvu získali nejcennější medaile: Jakub Žurovec (300 m - 36,73 s), Tereza Korvasová (1 500 m - 5:04,94 min), Filip Sasínek (1 500 m - 4:29,87 min), Rebeka Šilhanová (výška - 156 cm). Stříbro pak Jakub Žurovec (60 m - 7,45 s), Lucie Žurková (150 m - 20,39 s), Martin Palička (150 m - 18,59 s), Eliška Dřímalová (300 m - 42,01 s), Jindřich Goiš (800 m - 2:16,02 min), David Herka (1500 m - 5:11,94 min), štafeta 4 x 60 m (Žurovec, Palička, Goiš, Kučeřík - 29,81 s). Bronzové medaile Martin Palička (60 m - 7,64 s), Irena Ivičičová (1 500 m - 6:08,94 min), Rebeka Šilhanová (100 m př. - 17,56 s), Marek Mikeska (disk - 24,90 m), Eliška Ostřížková (dálka 4,79 m), Tomáš Konečný (výška - 168 cm), štafeta 4 x 60 m (Dřímalová, Ostřížková, Žurková, Herzánová - 33,12 s).

Po úspěšném domácím přeboru Jihomoravského kraje žactva jednotlivců hodonínské naděje vyrazily v neděli 20. 6. na Mistrovství Moravy a Slezska do Olomouce. Stejně jako na krajském mistrovství se hodonínské atletické žactvo stalo nejúspěšnějším týmem, když posbíralo celkem 16 cenných kovů.

O titul mistrů Moravy a Slezska se zasloužili Veronika Paličková, která ještě jako mladší žákyně převálcovala o dva roky starší děvčata. S vynikajícím časem 7,89 s (vítr +2,1) zvítězila v běhu na 60 m, stejně si vedla Eliška Dřímalová v běhu na 300 m (42,22 s), Jakub Žurovec v běhu na 300 m (36,71 s - okresní rekord), Tereza Korvasová v běhu na 1 500 m (5:10,94 min), Filip Sasínek v běhu na 1 500 m překážek (4:41,99 min), Rebeka Šilhanová ve skoku vysokém (158 cm), a také štafety na 3 x 300 m chlapců (Žurovec, Džuba, Palička - 1:58,33 min) i děvčat (Dřímlová, Ostřížková, Žurková - 2:15,26 min). Stříbrné medaile přidali Martin Palička na 60 m (7,46 s), Veronika Paličková na 150 m (19,68 s), Patrik Sasínek v běhu na 1 500 m (4:55,59 min), Eliška Dřímalová na 200 m překážek (31,16 s) a štafeta dívek na 3 x 300 m (Paličková, Sedlářová, Pernikářová - 2:19,02 min). Bronzový stupínek obsadily Adéla Sedlářová v běhu na 800 m (2:28,83 min), Rebeka Šilhanová ve skoku dalekém (482 cm) a Klára Jonášová v hodu kladivem výkonem 28,80 m.

Dva tituly přidal na MMaS mladšího žactva Patrik Sasínek na 300 a 1 500 m (43,13 s; 4:57,84 min). Ve Znojmě se představil také Ondřej Džuba. Ten získal 4. místo na 60 m (8,19 s) a 5. místo na 150 m (20,46 s).

Město Tábor hostilo 26.-.27.6. Mistrovství České republiky dorostenek, dorostenců, juniorek a juniorů na dráze. Mistrovství se celkem zúčastnilo sedm závodníků, kteří dokázali přivézt 4 cenné kovy. Svěřenci trenérů Antonína Slezáka a Zdeňka Lípy vydali ze svých sil vše a navázali na dosavadní skvělé úspěchy, které letošní sezónu provázejí. Hned dva mistrovské tituly si z Tábora přivezla juniorka Sylva Škabrahová. V sobotu absolvovala rozběhy na 400 m, kde časem 57,91 s svůj rozběh vyhrála a do nedělního finále šla s druhým nejlepším časem. Výhodou bylo také, že odpadly rozběhy na 800 m a běželo se hned finále. První titul ukořistila právě v běhu na 800 m časem 2:10,24 min. Za hodinu a čtvrt si již chystala bloky na finálový závod na poloviční trati, ve kterém získala druhý titul, když časem 56,85 s o 4 desetiny porazila závodnici z Pardubic.

Již první den mistrovství získaly závodnice AK první dvě medaile. Nejprve Lucie Krtičková vyrýžovala stříbro ve výškařském sektoru výkonem 165 cm, poté Žaneta Kempná v běhu na 3 000 metrů s překážkami, kde zaostala časem 11:19,66 minuty přibližně deset vteřin za prvními dvěma závodnicemi a získala bronzovou medaili.

Výborně se vedlo i dalším závodníkům. Jana Myrmusová v disku juniorek výkonem 35,67 m obsadila výborné 5. místo, stejně jako Kateřina Hofírková v běhu na 3 000 m dorostenek časem 11:27,88 minuty. Šesté místo pak obsadil Dominik Kubalák v běhu na 800 m časem 2:02,30 minuty, ten je však v kategorii dorostu mladší ročník a je velkým příslibem do příštího roku, kdy by měl na medaile určitě zaútočit. Poslední závodnicí byla kolegyně Škabrahové na 400 m Andrea Zapalová, která obsadila ve svém rozběhu třetí místo a postup do finále jí bohužel unikl o 13 setin (60,87 s).

Severomoravský Třinec hostil poslední velkou akci před prázdninovou přestávkou a tou bylo Mistrovství České republiky mužů a žen na dráze (17.-18.7.). V proměnlivém počasí zabojovaly i hodonínské juniorky a dosáhly skvělých úspěchů. O ten největší se postarala dvojnásobná mistryně v kategorii juniorek Sylva Škabrahová. Ze sobotního rozběhu na 800 m postoupila druhým nejlepším časem (2:07,59 min). V nedělním finále se ovšem otočily podmínky a za větrného a deštivého počasí obhájila druhou pozici. Podlehla jen nejlepší české půlkařce a jasné účastnici Mistrovství Evropy v Barceloně, Lence Mastné z brněnského Olympu. Sylva tedy časem 2:06,97 minuty dokázala získat svou první medaili (stříbrnou) v seniorské kategorii a navázala tak na své letošní skvělé výsledky. Další účastnicí na ovále byla Žaneta Kempná. Na trati 3 000 m s překážkami zaostala necelých 10 vteřin za medailí a časem 11:14,11 minuty obsadila 4. místo. Poslední účastnicí nedělního programu byla z našeho pohledu výškařka Lucie Krtičková. Déšť a vítr několikrát soutěž výškařek přerušil, což nesvědčilo ani jedné z početného pole české výškařské špičky. V náročném závodě dokázala Lucie překonat 165 cm, což ji zařadilo na konečnou devátou pozici. Přitom jen o jednu výšku výše (170 cm) leželo páté místo.

Po dvojnásobném triumfu na Mistrovství České republiky juniorů na 400 i 800 m a po stříbrné medaili z republikového šampionátu seniorů ovládla hodonínská atletka Sylva Škabrahová i Mistrovství republiky do 22 let, které o víkendu 28.-29.8. hostila sousední Břeclav. Sylva běžela své finále na 800 m stylem start-cíl. Od začátku vedla a vítězství si nenechala vzít až do cíle, kde se časomíra zastavila na čase 2:09,14 min. Druhé v cíli Markétě Krejčí z Pardubic nadělila více jak dvě vteřiny (2:11,38 min), třetí místo obsadila brněnská závodnice Markéta Horáčková (2:12,91 min). Po šesti letech, kdy titul v této kategorii vybojoval na domácím stadionu Lukáš Lípa v dálce, je další zlato na krku atleta z našeho klubu. Do bojů promluvili i další hodonínští atleti. Na oválu to byla v běhu na 5 000 m ještě dorostenka Kateřina Hofírková, která časem 19:19,96 min obsadila celkové 6. místo. Jana Myrmusová vybojovala v disku 7. místo výkonem 37,64 m a dorostenec Dominik Kubalák na 400 m obsadil v celkovém součtu běhů 15. příčku.

Poslední republikový šampionát, který hostil Atletický stadion SK Slávia v pražském Edenu, se konal o víkendu 11. a 12.9. Ve dvou dnech zápolili žáci nejen o mistrovské tituly, ale také o nominace do reprezentačního výběru na nadcházející Mezistátní utkání Česká republika - Slovenská republika žáků a žákyň.

Naši závodníci celkem nasbírali sedm cenných kovů. I když ani jeden z nich nemá zlatý lesk, je to rekordní úlovek.V první den mistrovství si stříbro v novém okresním rekordu přivezl Filip Sasínek v běhu na 1 500 m s překážkami (4:35,58 min). Necelou vteřinu zaostal za závodníkem Janem Frišem z Litomyšle a téměř deset vteřin nadělil třetímu Michalu Šístkovi z Prahy. Stejnou hodnotu mělo i umístění Terezy Korvasové v běhu na 1 500 m tentokráte bez překážek. Tereza nestačila pouze na závodnici pražského USK Anežku Drahotovou. V sobotním bloku se v rozbězích na 800 m žákyň představila i Adéla Sedlářová. Ještě mladší žákyně obsadila v součtu rozběhů 17. místo časem 2:35,13 min a do nedělního finále nepostoupila. Podobně se vedlo Daliboru Čagánkovi na téže trati. Ten si vylepšil osobní rekord na 2:10,48 min a obsadil konečné 12. místo. Sobotní program ukončily rozběhy na 300 m. Nejlepším časem z rozběhů postupovala do nedělního finále Eliška Dřímalová (41,59 s), čímž si vylepšila své osobní maximum. Podobně si vedl na téže trati Jakub Žurovec. S vypuštěným závěrem postoupil druhým nejlepším časem 37,21 s.

Nedělní blok startů otevřela z pohledu hodonínských závodníků Eliška Dřímalová. Svůj osobní rekord z rozběhů již nevylepšila a obsadila konečné třetí místo časem 41,81 s. V následném finále žáků si Jakub Žurovec svůj čas sice vylepšil na 37,10 s, ale na vítězného Martina Černáka z Jablonce to nestačilo, a odvezl si i tak skvělou stříbrnou medaili. Ke svému druhému startu na mistrovství nastoupil také Filip Sasínek. Běh na 3 000 m mu tentokráte vynesl bronzovou medaili časem 9:40,90 min. Celý program mistrovství završily štafetové běhy na 3 x 300 m. Oproti loňské sestavě vystřídal Dominika Kubaláka Robert Džuba a společně s Martinem Paličkou a Jakubem Žurovcem získali stříbrnou medaili. Poslední medailí do krásné sbírky je bronz štafety dívek na 3 x 300 m ve složení Eliška Dřímalová, Eliška Ostřížková a Veronika Paličková časem 2:10,59 min.

Mistrovství republiky je téměř vždy nominačním závodem na mezistátní utkání. I letos díky skvělým závodům odjeli naši závodníci bojovat na mezinárodní pole. V utkání ČR - Chorvatsko - Maďarsko - Slovinsko juniorů v maďarském Veszprému nenašla přemožitelku Sylva Škabrahová a na trati 800 m získala prvenství časem 2:12,02 minuty. K tomu přidala 4. místo se štafetou 4 x 400 m (3:53,02 minuty). Naše druhá zástupkyně Lucie Krtičková obsadila výborné 4. místo ve skoku vysokém za výkon 170 cm. Celkem skončily juniorky ČR na druhém místě. Škabrahová se díky svému vítězství na dvaadvacítkách představila také ve výběru této věkové kategorie. Z trojutkání ČR - Maďarsko - Slovinsko si ze slovinského Celje odvezla nejen vítězství na 800 m časem 2:10,63 min., ale také celkový triumf.

Letošní největší akcí, kterou jsme pořádali, bylo bezpochyby Mezistátní utkání ČR A - ČR B - Slovensko žactva. Největšího úspěchu dosáhl svěřenec Zdeňka Lípy Jakub Žurovec. Nejprve obsadil druhé místo na 300 m časem 36,84 s. Na úplný závěr utkání však rozbíhal štafetu 3 x 300 m reprezentačního týmu A. Byla úplně poslední disciplínou. Když předal štafetový kolík, už jen sledoval počínání svých kolegů Svačiny a Černáka, který nakonec donesl štafetový kolík v novém národním rekordu 1:50,16 minuty. Tímto časem o 79 setin vymazali z národních tabulek své reprezentační kolegy z roku 2004 (1:50,95). V reprezentačním týmu A se představil také svěřenec Antonína Slezáka Filip Sasínek, který obhájil své postavení druhého žáka v tabulkách ČR na 1 500 m př. V tomto závodě podlehl pouze svému přemožiteli z republikového šampionátu Janu Frišovi a za výkon 4:38,22 min převzal stříbrnou medaili. Stejně jako Filip si počínala také Tereza Korvasová, která taktéž podlehla pouze mistryni republiky na 1 500 m Anežce Drahotové a získala taktéž stříbrnou medaili za čas 4:50,71 min. Výběr B reprezentovala bronzová z republikového šampionátu Eliška Dřímalová. Ve sprintu na 300 m jen těsně skončila pod stupni vítězů časem 42,54 s. To si ale vynahradila ve štafetě, kde se svými kolegyněmi obsadila stříbrnou pozici časem 2:07,96 min.

Ocenění převzali také nejlepší žák a žákyně reprezentace České republiky a Slovenska. Za Českou republiky převzala ocenění vítězka chůze na 3 000 m Eliška Drahotová a Tomáš Homola za vítězství v obou překážkových sprintech na 100 i 200 m. Na 200 m překážek dokázal nejen zvítězit, ale také vylepšit český rekord (na 25,40 s), který do této doby držel Jan Solfronk časem 25,46 s. Za Slovensko pak převzali pohár Soňa Čaklošová, vítězka kladiva a stříbrná z disku, a vítěz skoku vysokého Ľubomír Zeman.

Celkové pořadí: žáci 1. ČR "A" 176 bodů, 2. ČR "B" 121 bodů, 3. SVK 87 bodů. Žákyně ČR "A" 162 bodů, 2. ČR "B" 105,5 bodů, 3. SVK 93,5 bodů.

Skvělé výsledky se promítly i do soutěží družstev. Mladší žáci i žákyně dokázali v okresním přeboru jasně zvítězit a postoupit na přebor Jihomoravského kraje. Zde chlapci vybojovali výborné třetí místo, žákyně pak obsadily místo páté. Dařilo se i staršímu žactvu. V krajském přeboru družstev obsadili žáci třetí místo a do dalších bojů nepostoupili. Žákyně zato jasně zvítězily a postoupily přes 4. místo v semifinále ČR až do finále Mistrovství České republiky družstev, kde po loňském 4. místě tentokráte vybojovaly bronzovou medaili. Svou první sezonu v 1. lize absolvovali muži, kteří nakonec obsadili páté místo a v soutěži pohodlně setrvali do další sezony. Ženy už jsou v 1. lize stálicemi. Po loňském udržení v soutěži letos o pouhé dva body nepostoupily do baráže o nejvyšší soutěž. V konečném součtu obsadily třetí místo.

Celkově se výborné výsledky promítly i ve výsledcích anket. V anketě Sportovec města Hodonína jsme měli hned pět zástupců. V kategorii starší žákyně ocenění získala Tereza Korvasová, v kategorii starší žák Jakub Žurovec, jako nejlepší juniorka byla zvolena Sylva Škabrahová a mezi trenéry se prosadila dvojice Antonín Slezák a Zdeněk Lípa. Podobně to dopadlo na úrovni okresu. Nejlepším sportovcem jednotlivcem se stala Sylva Škabrahová, nejlepšími trenéry opět dvojice Slezák, Lípa a v mládežnických jednotlivcích si odnesli ocenění Jakub Žurovec, Tereza Korvasová a Filip Sasínek. Ocenění Atlet Jihomoravského kraje v kategorii starší žák si opět odnesl Jakub Žurovec a v kategorii juniorka Sylva Škabrahová.