Atletický klub Hodonín

FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

O nás / Historie AK

2011

V letošní sezoně jsme navázali na předešlý rok, který zůstává zatím nepřekonán. Halovou sezonu odstartovalo Mistrovství Moravy a Slezska všech kategorií, které jako již každý rok, díky absenci atletické haly na Moravě i ve Slezsku, hostí Bratislava. Odtud jsme přivezli celkem 12 cenných kovů. O nejcennější medaile se zasloužil Filip Sasínek (1 500 m), Filip Vinklárek (výška), Jakub Žurovec (200 m), Lucie Krtičková (výška) a Tereza Korvasová (1 500 m). Na druhé místo dosáhl Zdeněk Dřímal (200 m), Dominik Kubalák (800 m), Eliška Dřímalová (400 m), Kateřina Hofírková (3 km), dva bronzy přidala Andrea Zapalová (200 a 400 m) a její bratr Jakub Zapala (výška). Dalších pět závodníků skončilo těsně pod stupni vítězů na 4. místě.

Výborně se dařilo žactvu na Mistrovství ČR. Z jablonecké haly přivezlo hned pět medailí. Zlato vybojoval Filip Sasínek na 1500 m a na dvojnásobné trati dokonce v rekordu mistrovství. Dvě bronzové přidala do sbírky Veronika Paličková ve sprintu na 60 a 150 m, k tomu pomohla ke stříbru štafetě na 3 x 300 m, ve které běžela se svými kolegyněmi Lucií Žurkovou a Adélou Sedlářovou. O trochu méně štěstí měli dorostenci. Na svém mistrovství ČR v pražské hale ve Stromovce jen těsně obsadili čtvrtá místa. Jakub Žurovec na 200 m a štafeta na 4 x 200 m ve složení Kubalák, Žurovec, Džuba a Palička, kterým nestačil ani nový okresní rekord na lepší než bramborovou medaili. 
Jako již tradičně jsme se představili také na mezinárodní scéně, především na prestižních mítincích v Bratislavě či Vídni. O vysoké výkonnosti svědčí 27 překonaných okresních rekordů v hale.

Na halovou sezonu navázaly v rychlém sledu běhy mimo dráhu. Ty se rozhodli atleti tentokráte mírně redukovat a soustředit se na přípravu pro letní sezonu. Nejdůležitějším závodem tedy zůstalo Mistrovství ČR v krosu. Zde vylepšil své zlaté žně Filip Sasínek, když dokázal na bahnité trase dlouhé 3 km předčit všechny své soupeře. Mistrovství Moravy a Slezska nebo krajské mistrovství následně již kvůli soustředěním atleti vynechali. Okresního přeboru v rámci Grand prix a Dětského běžeckého poháru konaném ve Vacenovicích se zúčastnili především ti nejmenší. Odtud přivezli atleti celkem 17 medailí, z toho šest zlatých, sedm stříbrných a čtyři bronzové. V srpnu vyvrcholily závody mimo dráhu Mistrovstvím republiky v běhu do vrchu, kde jsme měli poprvé v historii své zastoupení. Na skvělé čtvrté příčce se umístil Martin Švarc, když trať z Jánských Lázní na Černou horu zvládl za skvělých 43:32 minuty a jako dorostenec se tak dokázal prosadit mezi juniory.
Letní sezonu zahájily okresní přebory, které jsme se rozhodli uspořádat po mnoha letech. I tak byl zájem především z domácích řad značný, a to se konaly závody pouze v technických disciplínách, jelikož jsme museli dlouho čekat na opravu elektrické časomíry. Přeboru se nakonec zúčastnilo celkem 82 závodníků, z toho bylo 78 našich a 4 ze sousedního AK Kyjov.

Na okresní přebory navázalo Mistrovství Moravy a Slezska od dorostu po seniory ve Vítkovicích. Zde jsme vybojovali celkem 11 medailí. O tu nejcennější se zasloužil Lukáš Lípa (dálka), Filip Hejkrlík (chůze) a Dominik Kubalák (800 m), stříbrnou přidal Hynek Mezera (disk), Lukáš Lípa (trojskok), Jana Myrmusová (disk), Eliška Dřímalová (400 m). Bronz z oválu vyrýžoval Jakub Žurovec (200 m), David Herka (2 km př.), Karolína Gajarová (100 m) a Andrea Zapalová (400 m). O den později soupeřili na stejném mistrovství žáci, tentokráte v Olomouci. Ti získali o dvě medaile více, celkem tedy 12 (3 – 4 – 5). Zlato získal Filip Sasínek (1 500 m př.), Tereza Korvasová (1 500 m) a štafeta dívek na 3 x 300 m (Žurková, Pernikářová, Sedlářová), druhé místo obsadil Patrik Sasínek (800 m), Veronika Solaříková (disk), štafeta chlapců na 4 x 60 m (Březina, Džuba, Kučeřík, Sasínek F.) a štafeta chlapců na 3 x 300 m (Sasínek F., Sasínek P., Konečný). Bronz poté vybojoval Michal Březina (koule), Marek Mikeska (disk 1 kg), Adéla Herzánová (200 m př.), Zdenka Hlaváčová (3 km chůze) a Veronika Solaříková (koule). Medailovými žněmi bylo i krajské mistrovství ve Vyškově. Mladší a starší žáci, z většiny žáci sportovních tříd při ZŠ U Červených domků, pod vedením trenérů Antonína Slezáka a Zdeňka Lípy přivezli celkem 19 pódiových umístění, z toho tři zlaté, sedm stříbrných a devět bronzových.
Po tomto úspěšném rozjezdu následoval pro většinu atletů vrchol sezony v podobě republikových šampionátů. Své tažení zahájili dorostenci ve Vítkovicích. Zde zazářila především štafeta dorostenců na 4 x 400 m ve složení Dominik Kubalák, Jakub Žurovec, Martin Palička a Filip Sasínek. Ta nenašla přemožitele ani ve favorizované štafetě Slavie Praha a svým časem vytvořila nejen nový okresní rekord své kategorie, ale i kategorie mužů. Méně štěstí měl Dominik Kubalák, kterému utekla bronzová medaile ve finiši jen o setinky.

Další zlatou do své sbírky přidala Sylva Škabrahová na MČR do 22 let v českém Písku. Na trati 800 m obhájila loňské vítězství. Její kolegyně Lucie Krtičková skončila těsně pod stupni vítězů na 4. místě.

Nejvíce medailí přivezli opět žáci z šampionátu v Novém Městě nad Metují (celkem 4). Čtvrtou a pátou zlatou medaili v letošní sezoně získal Filip Sasínek. Nejdříve zabojoval na trati 1 500 m s překážkami, den poté triumfoval na trati 3 000 m. Stříbrnou medaili přidala Tereza Korvasová na trati 1 500 m, bronz poté Veronika Paličková ve sprintu na 60 m. Korvasová se Sasínkem si svým umístěním řekli o nominaci na mezistátní utkání, které se pro nadcházející sezony rozrostlo o další celky z Evropy. Kromě České a Slovenské republiky zápolily ve slovenské Nitře ještě celky Maďarska, Slovinska a Chorvatska. I v takto nabité evropské konkurenci se oba závodníci prosadili na stupně vítězů. Sasínek ani zde nenašel konkurenci a na netypické trati 1 km zvítězil. Korvasová přidala cenný bronz na dvojnásobné trati, oba v okresních rekordech.

Jako každé dva roky se i letos konaly Hry letní olympiády dětí a mládeže. Náš klub reprezentovalo ve výběru Jihomoravského kraje celkem deset závodníků. Letos „neporazitelný“ Filip Sasínek i zde zvítězil na trati 1 500 m. Zlato ze štafety 4 x 60 m si přivezl také mladší žák Oliver Kříž. Stříbrnou medaili vybojovala také se štafetou Veronika Paličková. Ostatním medaile unikly jen těsně. „Bramborová“ zbyla na Terezu Korvasovou na trati 800 m, Lucii Žurkovou se štafetou 3 x 300 m nebo Filipa Sasínka taktéž se štafetou 3 x 300 m.

Naši závodníci se výborně prezentovali na mezinárodním poli. Ať už to byl předprogram největšího atletického mítinku u nás – Zlaté tretry v Ostravě nebo největší mládežnický mezinárodní mítink u nás – European Kinds Athletics Games v Brně, mládežnický mítink v Italském Majanu, kde také dokázali získat řadu pódiových umístění.
Tyto skvělé výkony se projevily i v soutěžích družstev. Mladší žactvo (chlapci i dívky) se stalo druhým nejlepším týmem Jihomoravského kraje, starší žáci obsadili na Mistrovství Moravy a Slezska družstev celkové páté místo a jen těsně jim unikl postup na Mistrovství republiky družstev. Nejlépe z družstev se dokázalo prezentovat družstvo dorostenců. Pod vedením Jiřího Vinklárka se stalo nejlepším týmem Moravy a Slezska. Odtud postoupilo na Mistrovství České republiky družstev, kde po důstojném boji obsadilo historicky nejlepší umístění dorostu, a to celkové 4. místo. V první lize se pro příští rok udrželi muži a ženy. Ženy obsadily po čtyřech kolech celkové 3. místo, jen jediný hlavní bod od postupu do baráže o postup do nejvyšší soutěže. Muži jen těsně obsadili šesté místo a museli bojovat o setrvání v soutěži. V baráži však nenašli přemožitele a v první lize se jasně udrželi.

V letošním roce jsme také uspořádali několik závodů – kola mladšího žactva, staršího žactva a kolo I. ligy mužů a žen a také od roku 2007 nepořádaný Memoriál Jardy Pelikána ve sprinterském trojboji. Ten letošní byl již 31. Dále také řadu závodů pro závodníky z širokého okolí – okresní přebory, atletické čtvrtky o prázdninách či ukončení sezony na začátku října. Pro příští rok jsme také chtěli získat pořadatelství Mistrovství České republiky žactva. Bohužel nás o jeden hlas porazil Olomouc, což nás hodně mrzí.

Prioritní pro nás zůstává samozřejmě práce s mládeží, především ve sportovních třídách při ZŠ U Červených domků pod vedením Antonína Slezáka a Zdeňka Lípy, ale také vedení atletických přípravek v atletických kroužcích pod vedením trenérů Josefa Korvase, Marty Hankové a Dariny Dvorské. Ocenit musíme také práci ostatních trenérů Jiřího Vinklárka, Miroslava Škrobáka či Antona Orlíka. Díky patří také rozhodčím a vedoucím družstev, předsedovi AK Petru Šímovi či sekretáři a statistikovi Lukáši Lípovi, který obstarává okresní a oddílové tabulky, průběžné tabulky našeho klubu v průběhu roku a rekordy stadionu. Za vše hovoří 56 překonaných okresních rekordů na dráze (celkem 83) a 10 pořádaných závodů pro stovky atletů.

V celkovém hodnocení Moravy a Slezska jsme se co do počtu medailí z Mistrovství ČR umístili na celkovém 5. místě (10. v hale 2-1-2; 3. dráha+silnice+kros 5-1-1) ziskem 12 medailí (7-2-3). Podle nejlepších 10 v jednotlivých disciplínách nám v průměru všech kategorií patří 11. příčka. Velkou měrou k tomu přispělo také šest překonaných rekordů Moravy a Slezska. O čtyři se postaral Filip Sasínek v kategorii žáků (800 m – 1:57,14 min – 26.6. Břeclav; 1 000 m – 2:34,68 min – 1.10. Nitra; 2 km př. – 6:17,11 min – 14.5. Uherské Hradiště; klasický pětiboj – 2 712 bodů – 8.10. Hodonín), po jednom si pak připsala Tereza Korvasová (2 000 m – 6:40,14 min – 1.10. Nitra) a Veronika Paličková (sprint. trojboj 50-60-100 m – 2 382 bodů (7,04-8,12-13,02 s) – 14.8. Hodonín), obě v kategorii starších žákyň.

Výborně pro nás dopadlo také hodnocení v tradičních anketách. Sportovcem města v kategorii žákyň se stala Veronika Paličková, v kategorii žáků Filip Sasínek a zvláštní ocenění si odnesla i manželská dvojice již veteránských reprezentantů Erika a Alois Zapalovi. Ve sportovcích okresu jsme si vedli ještě lépe. Kategorii trenérů ovládla dvojice zkušených trenérů Antonín Slezák a Zdeněk Lípa, třetím nejlepším seniorským sportovcem se stala Sylva Škabrahová, v kategorii mládeže do 15 let Veronika Paličková a Filip Sasínek, který byl zároveň zvolen „hvězdou Hodonínského deníku“, kterou volili samotní čtenáři. Mezi kolektivy jsme měli hned dvojí zastoupení, a to díky dorostenecké štafetě 4 x 400 m (Palička, Sasínek, Žurovec, Kubalák) a družstvu dorostenců za 4. místo na Mistrovství republiky družstev.

Svými letošními výsledky zabodoval Filip Sasínek také v dalších anketách. Stal se nejlepším atletem Jihomoravského kraje v kategorii žáků a probojoval se mezi nejlepších sedm vyhlášených (bez pořadí) v anketě Sportovec Jihomoravského kraje v kategorii mládež, kam bylo nominováno více jak padesát sportovců z celého JMK.

ROK 2011 v číslech:
10 závodů jsme na našem stadionu uspořádali
83 okresních rekordů překonali naši závodníci (56 na dráze, 27 v hale)
63 závodů absolvovali naši závodníci (46 na dráze – 24 závodů jednotlivců, 19 družstev, 3 v zahraničí; 17 v hale – 12 v ČR, 5 zahraničí)
1706x se naši závodníci postavili na start závodu (109 x v hale – 86 závod. do 19 let, 23 dospělí; 1597 x na dráze – 1249 do 19 let, 348 dospělí)
12 medailí získali naši atleti na mistrovstvích ČR (7 – 2 – 3)
34 medailí získali naši atleti na mistrovstvích Moravy a Slezska (10 – 12 – 12)
19 medailí získali naši mladší a starší žáci na Mistrovství Jihomoravského kraje (3 – 7 – 9)
6 rekordů Moravy a Slezska dokázali překonat naši závodníci