Atletický klub Hodonín

FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

Aktuálně

Naši atleti zářili celé září

Naši atleti mají za sebou úspěšný závěr sezony. Mladí závodníci sbírali vavříny na mnoha akcích. Největšího úspěchu již na začátku září dosáhla Tereza Korvasová, která reprezentovala naši republiku na Mistrovství světa v běhu do vrchu družstev v polské Krynici. V konkurenci závodnic ze 14 zemí světa skončila Tereza na lichotivém 11. místě, jen těsně za svou týmovou kolegyní Michaelou Stranskou. Trať o délce 4,65 km zvládla za 24:20 minuty. Vítězka z USA stejnou trať prolétla za 22:56 min. Třetí z českých závodnic Jana Hinterholzingerová doběhla dvaadvacátá a české dívky obsadily celkové 4. místo ziskem 21 bodů. Vítězky z Velké Británie sečetly 9 bodů, druhé Američanky 17 a třetí Rusky 19 bodů.
Největší mezinárodní mládežnický mítink u nás jako každoročně hostilo Brno. Na European Kids Athletics Games se v letošním roce přihlásil rekordní počet závodníků. V konkurenci dvanácti set mladých atletů bojovalo o své úspěchy devět atletů hodonínského AK. Největšího úspěchů dosáhla Michaela Knotková. V běhu na 800 m nenašla přemožitelku a zvítězila v osobním rekordu 2:23,12 min. V cílové rovince porazila maďarskou závodnici Hanu Répássyovou, která proťala cílovou pásku v čase 2:23,92 min. Těsně pod stupni vítězů skončila Natálie Zelinková. Ve vrhu koulí si za letošní nejlepší výkon 9,34 m odvezla 4. místo, přitom na medailovou pozici stačilo přidat 11 cm. Ve finále na 60 m bojoval o medaile Štěpán Voborník. Ten postoupil z rozběhů časem 7,94 s. Ve finále v protivětru jeden metr za sekundu si již nepolepšil a za výkon 7,98 s si odvezl pátou příčku. Na třetí místo bylo nutné zaběhnout 7,84 s. Sedmé místo obsadil Jakub Škojec v běhu na 800 m výkonem 2:25,10 min. Ostatní závodníci bohužel z rozběhů postoupit nedokázali - Jan Hromek 60 m 8,71 s, 150 m 20,90 s; Renáta Prucklová 60 m 9,00 s, 150 m 22,92 s; Adéla Šrůtková 60 m 8,76 s, 300 m 47,02 s; Barbora Valášková 8,88 s, 150 m 21,67 s; Kateřina Korvasová 300 m 48,05 s.
Skončila také soutěž družstev mladších žákyň a žáků. Na Mistrovství Jihomoravského kraje, které hostilo 18. září Znojmo, obsadilo družstvo chlapců a dívek shodně potěšující 4. místo. Z jednotlivců se o největší sběr bodů zasloužila Michaela Knotková, která ovládla sprint na 60 i 300 m. Dvě druhá místa získala Barbora Valášková ve sprintech na 60 a 150 m. Z žáků zazářil nejvíc Štěpán Voborník, který zvítězil v nových osobních rekordech na 60 m (7,91 s) a 150 m (19,17 s) a skončil na druhém místě ve skoku dalekém za výkon 488 cm. Druhé místo přidal Jakub Zelinka ve vrhu koulí za výkon 9,55 m a Jan Hromek ve sprintu na 150 m časem 20,71 s.
Poslední republikový šampionát v letošním roce čekal na starší žáky a žákyně. Tuto akci hostilo hlavní město 21. a 22. září. Na tomto šampionátu zazářila dvojice    Dominik Bartoník a Michaela Knotková. Bartoník v sobotním finále na 1500 m s překážkami bojoval o medaili. Ve strhujícím finiši na něj „zbyla“ bronzová. Vítězný Jan Tesarčík z Frýdku Místku zvítězil v čase 4:45,16 min, druhý Vojtěch Bárta z SSK Vítkovice finišoval za 4:45,34 min, Dominik Bartoník proťal cílovou pásku za 4:45,42 min. Všichni soupeři se tedy vměstnali do 26 setin minuty. Svou premiéru na velké akci si odbyla také Michaela Knotková. Tato ještě mladší žákyně (roč. 2001) soupeřila statečně s dívkami ročníků 1998-1999. Ze sobotního rozběhu na 800 m proklouzla do finále až na čas ze třetího místa v rozběhu. Výkon 2:24,91 ji řadil na 6. místo pro finále. Že je Michaela bojovnice, předvedla ve finále. Starších soupeřek se nezalekla a o téměř 3,5 vteřiny si vylepšila osobní rekord na 2:19,82 min. Skončila na skvělém 4. místě. Tímto časem také překonala okresní rekord kyjovské Anny Výletové (2:21,59 – 2012). Z vítězství se radovala Helena Benčlová (Frýdek Místek) výkonem 2:17,74 min, na druhém místě doběhla Marie Bušinová (AK Kyjov) v čase 2:19,29 min, třetí finišovala Lucie Krupařová (PSK Olymp Praha) 2:19,42 min. Michaela Knotková tedy zaostala za medailí o pouhé 4 desetiny.
Stejně jako vloni bojovali na dráze také středoškoláci. Dívky Gymnázia a OA Hodonín kráčely za obhajobou loňského velkého úspěchu, kterým bylo 2. místo v celorepublikovém finále CORNY středoškolského poháru, jehož patronkou je Barbora Špotáková. Cílem chlapců z Integrované střední školy v Hodoníně bylo postoupit až do finále. Nutné bylo projít přes krajské finále, které se konalo 24. září v Břeclavi. Obě družstva zde shodně obsadila druhá místa, když dívky podlehly Gymáziu Hády Brno a chlapci SŠ polytechnické, Jílová Brno. Do republikového finále postupoval vždy vítěz kraje a další museli čekat na tzv. divokou kartu, kterou získalo nepostupující družstvo s největším počtem bodů. Největší individuálními sběratelkami bodů byly vítězky Veronika Paličková (60 m – 7,66 s; 200 m – 25,28 s), Tereza Korvasová (800 – 2:22,86 min) nebo štafeta dívek 400-300-200-100 m – 2:22,64 min. Výrazným bodovým ziskem přispěla také Adéla Sedlářová na 800 m – 2:34,34 min, Adéla Herzánová šestým místem na 60 m – 8,67 s, Lucie Žurková šestým místem na 200 m – 28,49 s. Z chlapců ISŠ se z vítězství radoval Dominik Kubalák na 400 m – 50,52 s, David Herka na 1500 m – 4:20,56 min (osobní rekord), Jakub Žurovec ve skoku vysokém – 184 cm (osobní rekord) nebo štafeta 400-300-200-100 m výkonem 2:01,68 min. Druhé místo přidal Jakub Žurovec na 100 m za čas 11,49 s. Dívky si díky součtu 8335 bodů nakonec ve finále zazávodily, když ze všech družstev v ČR sečetly 5. největší počet. Chlapci bohužel zůstali před branami finále.
V republikovém finále se po loňském druhém místě družstvo dívek Gymnázia a OA Hodonín letos na stupně vítězů neprobojovalo. Pátým výkonem v republice dívky postoupily a na páté příčce také skončily. Přes všechnu snahu to na víc bohužel nestačilo. I tak je umístění na pátém místě v republice skvělou vizitkou hodonínských gymnazistek. Z vítězství se nakonec radovalo Gymnázium Hády Brno před Gymnáziem Praha, Arabská, na třetím místě skončily gymnazistky ze Šumperka. Republikového finále se zúčastnilo celkem 16 středních škol ze všech koutů republiky.
Při svém mezikrajovém utkání bojoval výběr Jihomoravského kraje s výběry Moravskoslezského, Zlínského, Olomouckého kraje a Kraje Vysočina. Ve výběru našeho kraje se představil také čtyřlístek mladších žáků a žákyň z hodonínského AK. A vedl si na výbornou. Štěpán Voborník neskutečně vylepšil své dosavadní osobní maximum na 60 m (7,91 s) na skvělých 7,67 s a zvítězil. Poté přidal čtvrté místo ve skoku dalekém, kde překonal letitý oddílový rekord Zdeňka Lípy (521 cm) výkonem 526 cm a tím vyrovnal i okresní maximum. Z vítězství se radovala také Michaela Knotková. Na trati 600 m jasně předčila své soupeřky a výkonem 1:39,35 min o více jak tři vteřiny pokořila okresní rekord Anny Výletové z Kyjova. Osobní rekord si vylepšil ve vrhu koulí Jakub Zelinka, kde za výkon 10,57 m získal 7. místo. Stejné umístění patří i Janu Hromkovi v běhu na 300 m za výkon 43,04 s. Výběr mladších žáků nakonec dokázal zvítězit, výběr mladších žákyň podlehl pouze výběru Moravskoslezského kraje a obsadil tak druhé místo.