Atletický klub Hodonín

FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

Aktuálně

Sasínek nejlepším Evropanem, Paličková čtvrtá na světě se štafetou

Sasínek nejlepším Evropanem, Paličková čtvrtá na světě se štafetou

Ukrajinský Doněck hostil v termínu 10.-14. července Mistrovství světa dorostenců a dorostenek, tedy závodníků do 17 let. Nelehká nominační kritéria museli pro start na této akci překonat i naši atleti. Trojlístku Veronika Paličková, Natálie Kolajová a Filip Sasínek se to ovšem v sezoně povedlo a mohl odletět do ukrajinské metropole změřit síly s nabitou konkurencí ze všech koutů světa.
Nejnabitější program měla Veronika Paličková. Ta se představila postupně v každém ze soutěžních dnů. Hned první den šampionátu dokázala projít postupovým sítem do semifinále na 100 m. Čas 12,10 s v rozběhu znamenal druhé místo v běhu a přímý postup. V semifinále si bohužel o dvě setinky pohoršila a celkově byla klasifikována na 22. místě. K postupu do finále by musela zaběhnout český rekord (ten stávající má hodnotu 11,78 s). Hned následující den nastoupila v rozbězích na 200 m. I zde dokázala proklouznout do dalších bojů v novém osobním rekordu 24,43 s. Za vítězkou běhu zaostala o pouhou setinku a byl z toho opět přímý postup ze 17. místa. Celé MS negativně ovlivnil vítr, který foukal proti sprinterům. Veronika, a nejen ona, na to doplatila ve svém semifinále. Proti sprinterkám foukl vítr o síle 3,1 m/s, se kterým se Veronika nedokázala poprat a časem 25,08 s skončila v běhu na šesté pozici, celkově na 21. místě. Musíme podotknout, že do finále nepostoupily ani závodnice z tradičních sprinterských zemí jako Jamajka, Trinidad a Tobago či Bahamy. Náš cíl byl postoupit do semifinále, a to se Veronice povedlo, navíc na dvoustovce v osobním rekordu, takže ambice byly naplněny. Mladá závodnice si před semifinále běhu na 200 m stihla střihnout rozběh štafet. Pro naši zemi v ne moc obvyklé štafetě 100-200-300-400 m dokázaly dívky postoupit do finále pátým nejlepším časem. V nedělním finále kvartet Andrea Školová, Veronika Paličková, Jana Reissová a Zdeňka Seidlová doběhl na pátém místě, když svůj rozběhový čas 2:09,12 min vylepšil na 2:08,55 min, což je historicky nejlepší čas ČR v této štafetě. Po následné diskvalifikaci dorostenek z Číny, které se provinily proti pravidlům špatným řazením na předávce, se česká děvčata posunula na konečné 4. místo za třetími Japonkami (2:07,61 min), druhými závodnicemi z Britských Panenských ostrovů (2:07,40 min) a vítěznou štafetou USA (2:05,15 min), která zaběhla nejrychlejší letošní světový čas. Z časů jde vidět, že nereálná nebyla nakonec ani medaile, ale to už bychom chtěli asi mnoho.
Skvěle si vedl dorostenec Filip Sasínek. Ten potvrdil tabulkové předpoklady a v opravdu silné konkurenci bojoval o místo ve finále na 2 km s překážkami. Ze tří rozběhů postupovali přímo první tři v každém běhu a šest nejrychlejších časů. V silně obsazeném běhu bojoval Filip s bolestí, kterou trpělo jeho koleno po kolizi s jednou z překážek ve druhém kole. I přes tuto nepříjemnost zabojoval na posledních 150 metrech a vyčerpaného Američana Baileye Totha předběhl na posledních deseti metrech. Svěřenec Antonína Slezáka dosáhl na čas 5:45,03 minuty a vylepšil si tak osobní rekord téměř o 9 vteřin. K překvapení všech se otřásl i český rekord na této trati, který je od roku 2005 v držení Jakuba Holuši výkonem 5:43,39 min. Filipův čas znamenal postup ze 4. místa v pořadí.
Filip se rázem stal favoritem a keňské a etiopské weby psaly o boji jejich závodníků s Filipem Sasínkem. Že finále je nový závod, ukázal již jeho průběh. Dle rad svého trenéra Antonína Slezáka Filip vystartoval a první kolo si držel čelní pozici. Od druhého kola byl závod více méně bojem keňských a etiopských borců. Vítěz Mekesa Kahsay (Ethiopie) překonal časem 5:19,99 min světový rekord této věkové kategorie. „Závodníci by mi měli poděkovat, že jsem jim odtáhl první kolo a půl a pomohl jim dosáhnout svěťáku. Kdybych neběžel, oni by se asi taky nehnali,“ konstatoval s úsměvem Filip. Ten si ve finále svůj rozběhový čas nezlepšil a nakonec výkonem 5:47,90 min bral celkové 8. místo na světě. Bronzovou medaili bral Justus Lagat za 5:30,00 min. Filip se umístěním stal nejlepším Evropanem na této trati a můžeme litovat, že Mistrovství Evropy této kategorie se zatím nekoná.
V rozbězích na 800 m se pokusila navázat na letošní skvělé časy i Natálie Kolajová. Dva z jejích nejlepších letošních časů, kterými se nominovala na tuto akci, by stačily na postup do semifinálových bojů. Přes postupový klíč, kde do dalších bojů šly první tři závodnice z běhu a čtyři nejlepší časy, bohužel hodonínská běžkyně neprošla dále. Ve svém běhu obsadila 5. místo a čas 2:12,14 min zajistil Natálii celkové 21. místo. Na postup časem bylo nutné zaběhnout 2:10,87 min. I tak je 21. místo velice cenným umístěním.
Šampionát se z pohledu našich závodníků určitě povedl. Závodníci předvedli výkony kolem osobních rekordů, někdy i své stávající rekordy vylepšili, postoupili dále, a to je důležité. Veronika a Natálie jsou ve svých kategoriích prvním rokem. Musíme vzít v potaz, že to je mistrovství světa a v bězích a sprintech je konkurence obrovská. Ze statistického hlediska je pro náš oddíl tato velká akce nejúspěšnější a nezbývá než před těmito závodníky smeknout.
 

Kompletní výsledky naleznete zde

Fotogalerie