FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

Aktuálně

Shrnutí MČR dorostu a juniorů

Paličková držitelkou třetího nejlepšího výkonu na světě

Ve dnech 23. - 24.2. se konalo Mistrovství České republiky dorostu a juniorů v hale. Našim atletům to přineslo hned několik obrovských úspěchů. Čtyři tituly a dvě stříbra hovoří za vše.
Největším úspěchem celé výpravy je bezpochyby výkon Veroniky Paličkové. Svěřenkyně Zdeňka Lípy nejenže dokázala ovládnout rozběh na 60 m dorostenek, ale v následném finále vylepšila téměř 34 let starý český rekord Mileny Tebichové (1979-7,50 s) na 7,46 s. Tento výkon je letos třetí nejlepší na světě dle žebříčku All-athletics. Před ní jsou jen vrstevnice Irene Ekelundová ze Švédska (7,32 s) a Američanka Hannah Cunliffeová (7,44 s). Tento výkon má velkou hodnotu i mezi ženami. U nás zaběhly šedesát metrů rychleji jen dvě závodnice, a to novopečená rekordmanka v kategorii žen Kateřina Čechová (7,24 s) a Barbora Procházková (7,33 s). Obě tyto závodnice přitom splnily limit na seniorské halové Mistrovství Evropy.
Své vedení v českých tabulkách potvrdila Paličková i na dvoustovce. Zde se sice českému rekordu Hany Benešové (24,03 s) zatím nepřiblížila, ale skvělý osobní rekord 24,68 s znamenal druhý titul a historicky sedmý nejrychlejší čas mezi dorostenkami. Druhá závodnice Zdeňka Seidlová zaostala o tři desetiny (24,98 s).
Své tabulkové postavení potvrdil i Filip Sasínek. Svěřenec Antonín Slezáka po týdenním užívání antibiotik na zlepšení svého letošního českého rekordu sice nemyslel, ale titul se jevil jako povinnost. Tak se také stalo. Ve finále běhu na 1500 m si jasně s náskokem téměř deseti vteřin doběhl pro titul. I tento vítězný čas 4:10,58 min by stačil na nejlepší výkon v ČR. Ten ovšem drží Filip (3:55,35 min). Na dvojnásobné trati, kde byl tabulkově také největším adeptem na vítězství, bohužel doplatil na strkanici na startu a po předčasném vyšlápnutí přes čáru se musel poroučet do šaten. Ušetřené síly ovšem bylo na nedělní patnáctistovce znát.
Svůj „dabl“ přijela do Prahy obhájit Tereza Korvasová. Plán se povedl tak napůl. V sobotním závodě na 3 km dorostenek nenašla přemožitelku a zvítězila časem 10:18,12 min, tedy o deset vteřin rychleji než předchozí rok. Rychleji v kategorii dorostenek dokázalo v historii běžet pouze dvanáct běžkyň. Druhé závodnici Veronice Siebeltové nadělila více jak 11 vteřin. V neděli se pokoušela obhájit titul i na poloviční trati. Bohužel skvělý čas z trojky stál síly a Tereza prohrála s pardubickou Veronikou Kupkovou, která vede i české tabulky. Přesto je stříbro za čas 4:50,38 minuty výbornou vizitkou této závodnice.
Tabulky přepisovala i Natálie Kolajová. V sobotním rozběhu na 800 m pošetřila síly a postoupila přímo z druhého místa za 2:27,71 min. Podle předpokladů přineslo nedělní finále lítý boj o titul. Nakonec ve finiši i díky své drobné taktické chybě Kolajová podlehla Elišce Nerudové z Olomouce. Časem 2:12,46 minuty vymazala z okresních tabulek Sylvu Škabrahovou a v historických tabulkách ČR se posunula na deváté místo. Vítězka Nerudová zaběhla 2:12,10 minuty a i třetí Klára Kolaříková z Plzně předvedla skvělý výkon 2:14,93 minuty. O tom, jak kvalitní výkony to jsou, svědčí i to, že by tyto tři závodnice braly první tři místa i o kategorii výše (vítězka juniorek Linda Mejstříková – 2:21,57 min).
Trochu smůlu měla výškařka Kateřina Fialová. Po celý průběh sezony atakovala výšky nad hranicí 160 cm. Bohužel v den šampionátu se jí nevedlo nejlépe a výkonem 154 cm obsadila dělené šesté místo. Na bronz přitom stačilo „jen“ 159 cm, na stříbro 164 cm a zlato bralo 167 cm.
Ostatní závodníci zůstali za hranicemi finále. Ani nový okresní rekord na 60 m 7,21 s nestačil Jakubu Žurovcovi na lepší než 17. místo. Finále leželo na hranici 7,12 s. Na dvoustovce byl postupu blíž. Omezený počet drah na ovále však zajistil finále pouze pěti sprinterům a tak si za další vylepšení okresního maxima na 22,76 s z pražské haly odvezl 8. místo. Na celkovém 13. místě skončil mezi dorostenci Ondřej Kučeřík. Šedesátimetrový sprint zvládl za 7,48 s. Na postup do finále bylo nutné zaběhnout 7,35 s.
Do finále se bohužel nepodíval ani jeden čtvrtkař. Blíž z dvojice juniorů k tomu měl Jindřich Goiš. Časem 51,02 s obsadil celkové 10. místo. Dominik Kubalák si za 51,71 s odvezl 13. příčku. V kategorii dorostenců stačil Ondřeji Džubovi čas 55,16 s na celkové 11. místo. Na finále bylo potřeba zaběhnout 53,17 s. Vzdálen finále skončil i David Herka. V běhu na 800 m juniorů obsadil celkové 17. místo časem 2:05,55 minuty.