FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

Aktuálně

ZLATÁ TRETRA 2017

Sasínek ve finiši zdolal olympijského vítěze. Na Zlaté tretře skončil třetí

Hodonín – Neuvěřitelný finiš přinesl hodonínskému běžci Filipu Sasínkovi další skvělý výsledek. Svěřenec trenéra Antonína Slezáka skončil na prestižním mítinku Zlatá tretra třetí v závodě na tisíc metrů. Jednadvacetiletý reprezentant si časem 2:19.03 minuty na této netradiční trati nejen vylepšil osobní rekord, ale ve strhujícím závěru také získal skalp olympijského vítěze a světového rekordmana Davida Rudishy.

Hodonínský běžec Filip Sasínek (na snímku vlevo) skončil na Zlaté tretře v závodě na tisíc metrů třetí. Druhý skončil Jakub Holuša, z vítězství se radoval Keňan Kipkoech.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Hodonínský závodník si triumfu nad hvězdným keňským atletem právem považoval. „Takový běžec se neporáží každý den,“ ví Sasínek.

Mladý Jihomoravan měl z elitního soupeře respekt, zároveň si však na něj věřil. „Pomýšlel jsem na ještě lepší příčky, ale zase jsem měl nějakou drobnou kolizi na trati, takže z toho nakonec bylo třetí místo,“ uvedl Sasínek.

Z výsledku měl velkou radost, s časem už ale tolik spokojený nebyl. „Neběželo se tak rychle, jak se asi čekalo a plánovalo. I když si myslím, že to mohlo být ještě lepší, celkově jsem spokojený,“ prohlásil hodonínský rodák.

Zatímco Sasínka fanoušci na tribunách vítkovického stadionu oslavovali, výkon Davida Rudishy zůstal za očekáváním. Světový rekordman na osmset metrů se na kilometru představil poprvé v kariéře.

Známý Afričan si před startem středečního závodu plánoval zaútočit na čas 2:15 minuty, ten byl ale daleko. Rudisha nakonec doběhl čtvrtý.

Závod na tisíc metrů měl možná trochu překvapivého vítěze. V dramatickém finiši se radoval z primátu Keňan Nicholas Kipkoech, když odolal mohutnému ataku Jakuba Holuši, který proběhl nakonec cílem jako druhý za 2:18.60. Kromě Filipa Sasínka si osobní rekord vylepšil i třetí český běžec v závodě, Jan Friš.

Nezapomenutelný zážitek má za sebou teprve sedmiletá Julie Rýparová. Šikovná dívka z Hodonína, která ovládla několik závodů společného Moravsko-slovenského běžeckého poháru, v Čokoládové tretře postoupila až do finále sprintu na sto metrů a před stovkami diváků skončila na zaplněném vítkovickém stadionu čtvrtá, když se blýskla časem 17.75 sekundy.

Na letošním ročníku Zlaté tretry v Ostravě se představilo hned několik atletů z Hodonína. Výborně si vedla hlavně sedmiletá Julie Rýparová, která se představila ve finále sprintu děvčat na sto metrů.Foto: Deník / Kopl Libor

Lepší než dcera bývalého hokejového trenéra byla pouze vítězná Slovenka Nela Kucáková a dvě české běžkyně, Valérie Králová a Nikol Ernstová. „Běželo se mi dobře. Nervózní jsem ani nebyla. Naopak na ploše se mi líbilo. Samozřejmě jsem chtěla vyhrát, ale pořád je to lepší než nic,“ uvedla Julie Rýparová.

Začínající sportovkyně se na mítinku Ostravě potkala s řadou zahraničních atletických hvězd a zblízka viděla v akci nesmrtelného Jamajčana Usaina Bolta, rekordmana Waydea van Niekerka, olympijské vítěze Thomase Röhlera nebo Davida Rudishu, fantastického vytrvalce Mo Faraha nebo fenomenálního trojskokana Christiana Taylora. „Jednou bych tady chtěla závodit v hlavním programu Zlaté tretry,“ vysnila si žákyně sportovní třídy Základní školy U Červených domků.

Talentované běžkyni přímo na vítkovickém stadionu kromě rodičů a známých gratulovala také Veronika Paličková. Rohatecká rodačka, která v minulé sezoně přestoupila z Hodonína do Vítkovic, stejně jako mladší kolegyně startovala v závodě na sto metrů.

Svěřenkyně trenérky Taťány Kocembové-Netoličkové v první běhu obsadila neoblíbenou čtvrtou pozici. Výsledek přijala s rozpaky. „S výkonem ani výsledkem nejsem příliš spokojená. Čtvrté místo celkově beru, ale letošní sezona není ideální. Věřím, že to příští rok bude mnohem lepší,“ řekla Paličková.

V předprogramu se představili také Patrik Sasínek s Jakubem Škojcem, kteří na prestižním mítinku absolvovali závod na osm set metrů. Oba hodonínští běžci sice skončili mezi poraženými, přesto v silné konkurenci nepropadli. Mladší bratr českého reprezentanta obsadil v prvním běhu časem 1:56.10 minuty deváté místo. „Problémem bylo, že jsem neviděl časomíru, takže jsem nevěděl, jak rychle běžím. Doufal jsem, že to bude rychlé. K překonání osobního rekordu mi chyběl pouze kousek, takže jsem spokojený,“ prohlásil Patrik Sasínek.

Škojec zvládl trať za 1:59.86 minuty a byl až desátý. „Z předchozích závodů jsem byl už dost unavený. Na protilehlé rovince jsem měl navíc kolizi, která mi sebrala dost sil, takže nejsem moc spokojený,“ přiznal mikulčický rodák.

Statečný souboj se soupeři svedl také hodonínský vytrvalec David Kákona. Svěřenec Antonína Slezáka si v závodě na patnáct set metrů časem 3:56.95 minuty vylepšil osobní rekord, v konkurenci českých a zahraničních běžců obsadil osmou příčku.
Martin Rebenda se představil ve druhém závodě na patnáct set metrů. Věkem ještě junior na vítkovickém stadionu zaznamenal čas 4:09.52 minuty a skončil devátý.

převzato z https://hodoninsky.denik.cz                                                                                                                       Autor: Libor Kopl