Atletický klub Hodonín

FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

Aktuálně

SKVĚLÝ VÝKON DAVIDA KÁKONY NA MISTROVSTVÍ ČR

Minulý týden jsem musel Davida Kákonu kritizovat za jeho předvedený výkon, když zaběhl v Bratislavě patnáctistovku pouze v průměrném čase 4:06,77. Ano, byl to po zranění teprve jeho druhý start, ale všichni jsme věděli, že má natrénováno na daleko lepší čas. To, co však předvedl včera večer na Mistrovství České republiky mužů a žen na dráze v Třinci byla doslova pastva pro oči.

David nastoupil k závodu na 5000 metrů v podvečerních hodinách (19:30 hod), kdy se počasí konečně umoudřilo a pro vytrvalce bylo doslova parádní, jelikož teplota se v průběhu závodu ustálila na 20 stupních a bylo téměř bezvětří. Těsně po jejich doběhu se obloha náhle zatáhla, ochladilo se až na 14 stupňů a začal obrovský liják, se kterým se v průběhu závodu musely porvat vytrvalkyně.

Pokyny trenéra Antonína Slezáka před závodem směrem k Davidovi byly jasné: „ Za každou cenu budeš držet čelo závodu, dokud to půjde, máš na to, makej!“ A David. „To dám trenére, to dám“.

Neskutečně si věřil!  Startovní výstřel a borci už jsou na trati. Běží se taktický závod, žádný úprk, což Davidovi naprosto vyhovuje. I trenér Slezák říká, „to je pro něho ideální tempo.“ David se usadil v popředí celého balíku, někde kolem čtvrté, páté pozice a první kilák probíhá v mezičase 2:55 – pro něj ideál. Druhým kilometrem probíhá celý balík stále pospolu v čase 5:53. A je tu třetí kilometr. Na vedoucí pozici běží Robert Míč, závodník Univerzity Brno, ale celé startovní pole je ještě stále téměř pospolu a David má pořád fantastický mezičas 8:58, což stále naznačuje čas pod patnáct minut. V průběhu čtvrtého kilometru se začíná celý balík trhat, postupně odpadávají závodníci, kteří nedokážou udržet nasazené tempo závodu. Na čele se utvořila šestičlenná skupina, ve které se stále drží fantasticky běžící David. Má opravdu luxusní společnost a běží vedle Jakuba Holuši, Lukáše Olejníčka, Honzy Friše – prostě mezi absolutní českou špičkou. Mezičas na čtvrtém kiláku 11:58 a stále to drží pod patnáct minut. 450 metrů do cíle a k trháku nasazuje Jakub Holuša. Jediný kdo se ho jakž takž drží je Honza Friš. Za nimi běží čtveřice závodníků, kde je i David. V jednu chvíli to dokonce vypadá, že půjde do čela této skupinky. Závod se neskutečně zrychlil až si říkáme, kde bere David ještě sílu na udržení kontaktu. Z této skupinky nakonec odbíhá Lukáš Olejníček, který je známý svými drtivými finiši, ale David se snaží bojovat dokonce o čtvrté místo! Síly však docházejí ve finiši i jemu a nakonec dobíhá v nabité konkurenci na šestém místě ve fantastickém čase 14:49,61. Osobák o rovných 20 sekund, neskutečný výkon!!! Poslední kilák dokázal běžet za 2:49,5 !

Všichni tady zíráme a gratulujeme trenéru Slezákovi k dalšímu skvělému úspěchu jeho svěřence. Vyčerpaný David se obléká a jde vyklusávat. Když nás při výklusu potkává, gratulujeme mu a on říká: „Trenére, v závěru už to nešlo.“ A trenér Slezák odpoví: „ Co blbneš, byla to paráda!“ Na obou vidím pocit štěstí a musím přiznat, že i pro nás ostatní byl tento závod skvělé představení.

Byl to zatím jeho životní závod!!! Tímto časem se zařadil v průběžných republikových tabulkách na trati 5000 metrů již na třetí místo v kategorii mužů do 22 let. Nádhera.

V sobotu ještě nastoupil do závodu na 800 metrů mužů Patrik Sasínek. Byl nasazen hned do prvního rozběhu (3 rozběhy) a tak se dalo očekávat, že borci poběží na celkem dobrý čas, jelikož se postupuje i časem. Opak byl ale pravdou. Závod neměl zájem nikdo tahat, tempo bylo naprosto pomalé a tak po 200 metrech šel Patrik do čela diktovat tempo. Jenže po velice pomalém začátku byl i mezičas na čtvrtce pomalý (59,16) a bylo jasné, že tentokrát to nebude nikterak rychlý čas a tudíš, že z tohoto rozběhu nebude časem do nedělního finále nikdo postupovat. Patrik zaběhl 1:58,09 a to opravdu na postup nestačilo.

V DNEŠNÍM NEDĚLNÍM PROGRAMU VŠAK MÁME JEŠTĚ JEDNO ZASTOUPENÍ A SICE V BĚHU NA 1500 M STARTUJE FILIP SASÍNEK, TAK DRŽÍME PALCE.