Atletický klub Hodonín

FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

Aktuálně

Voborník medailí zachránil čest našich atletů na HMČR

O víkendu 18. a 19. 2. bojovali ve vítkovické atletické hale nejlepší dorostenečtí a juniorští atleti České republiky o halové mistrovské tituly. Na rozdíl od minulých let se na toto mistrovství kvalifikovalo pouze pět našich závodníků a musíme si přiznat, že jsme ani neočekávali nikterak oslnivé výkony. Největší ambice jsme vkládali do sprintera Štěpána Voborníka a mílaře Martina Rebendy.

Všichni naši závodníci se představili hned během prvního dne mistrovství a jako první nastoupil v sobotním dopoledním programu k rozběhu na 60 m Štěpán Voborník, který si časem 7,22 s zaběhl osobní halový rekord a díky tomuto času postoupil do odpoledního finále. Zde se již Štěpán nezlepšil a časem 7,27 s obsadil celkové osmé místo. Po nedávno prodělaném virovém onemocnění a nasazených antibiotikách neočekával trenér Zdeněk Lípa od Štěpána žádné zázraky a přece jen daleko více si věřili od nedělního závodu na 200 metrů.

V rozbězích na 800 m se představili mílaři Jakub Škojec a Honza Karafiát. Nejprve běžel v kategorii dorostenců Kuba Škojec, který ve druhém rozběhu obsadil čtvrté místo časem 2:04,12 min. a tímto časem bohužel nepostoupil do finále, na které bylo potřeba běžet čas 2:02,54 min.. Kuba svůj závod rozběhl odvážně a prvních 400 m se usadil v čele a diktoval tempo, ale závod se rozhoduje na posledních 250 metrech, kdy došlo ke zrychlení skupiny závodníků na které Kuba nebyl schopen zareagovat a udržet své dobré postavení až do cíle.

Honza Karafiát nenavázal na své letošní výborné zlepšení (2:02,32 min.), nedokázal v závodě předvést svůj pověstný 200 metrový finiš a již od začátku běžel na konci celého balíku bez jakéhokoliv zrychlení a tudíž čas 2:09, 45 min. je propadák.

Rozběh na 400 m běžela v sobotu odpoledne Zuzana Dymáčková, které se ovšem nepodařilo přiblížit svému osobnímu rekordu a ve třetím rozběhu obsadila 6. místo časem 1:02,30 min., přičemž do finále postupovala jen vítězka rozběhu.

Jako poslední z našich borců nastoupil v sobotním programu k běhu na 3000 m Martin Rebenda. Zde jsme doufali, že by mohla možná cinknout i medaile, jelikož Martin drží v letošních halových tabulkách třetí nejlepší čas. Ale opět se potvrdilo, že každý závod je úplně jiný a tabulky nic neznamenají. Martin běžel úvodní dva kilometry takticky dobře, držel se čela startovního pole, ale tempo bylo výrazně pomalé a tak se držel celý balík pospolu a bylo jasné, že poslední kilometr bude doslova úprk, na což Martina před závodem upozorňoval i trenér Slezák. Tři kola před cílem náhle nasadil k trháku závodník z Ústí nad Orlicí, rozdělil celé startovní pole a v čele nám zůstalo pouze pět borců. Martin tam byl, což bylo skvělé, ale tempo se i nadále stále zrychlovalo a to už nebyl Martin schopen akceptovat, vznikla zde malá díra (atletický pojem), kterou nemohl Martin již docvaknout a tak doběhl v závodě na krásném 5. místě, ale bez medaile, ve kterou doufal i on sám.

Dle vyjádření trenéra Slezáka a zhodnocení prvního dne, chybí jeho (a nejen jeho) svěřencům „umění běhat hlavou, dokázat se kousnout v závodě, ne jen na tréninku a nebýt prostě tzv. měkký“, to dělá teprve atleta hvězdou. Bohužel toto umí jen málo sportovců a proto nemohl být s výkony svých svěřenců tentokrát spokojen a jak říká :“Musíme být i kritičtí“.

Zato v neděli to byla jízda Štěpána Voborníka. Nejprve dopoledne suverénně a zadrženě zvítězil v rozběhu na 200 m a osobním halovým rekordem 22,47 s postoupil čtvrtým nejlepším časem do poledního finále, kde obsadil vynikající třetí místo a opakovaně si vylepšil své osobní halové maximum časem 22,35 s. A tak se splnilo to, v co věřil trenér Lípa, že lepší bude dvoustovka než hladká šedesátka a dle jeho vyjádření Štěpán běžel opravdu výborně a tento bronz si plně zaslouží.

Úplně poslední individuální disciplínou mistrovství před štafetami byl běh na 1500 m. Zde se představil Martin Rebenda. Po sobotním závodu na 3000 mbyla u Martina již znát únava, ale i tak se Martin snažil zaběhnout halový osobní rekord (4:09,77 min.), což se mu ale časem 4:13,71 min. nepovedlo a tímto časem skončil na celkovém 8. místě.

Příští víkend se koná v Praze HMČR mužů a žen 2017.