FB telefon +420 606 394 440 e-mail akhodonin@seznam.cz

Aktuálně

Osm titulů mistrů ČR pro naše závodníky

Atleti z Jablonce přivezli osm titulů mistra ČR

Jablonec nad Nisou hostil tento víkend Mistrovství České republiky dorostu a juniorů. Za vcelku přijatelného počasí sváděli atleti líté boje o medaile, ze kterých dokázali naši mladí atleti ukořistit celkem jedenáct cenných kovů, z toho rekordních osm titulů mistra ČR a tři bronzy.
Vše odstartovali chodci v sobotním ranním programu. Senzační bronz získala v chůzi na pět kilometrů Zdenka Hlaváčová, u které se zastavila časomíra na 34:10,64 minuty. Vítězná Petra Jeníková ze Spartaku Praha 4 ušla tuto trať o pět minut rychleji. Zdenka tímto časem ustanovila nový okresní rekord. Další bronz do sbírky přidal na stejné chodecké trati Alexandr Malysa, který zvládl tuto trať za 27:24,82 minuty. Třetí bronz přivezl z chůze na 10 km juniorů Filip Veselouš. Jeho nový okresní rekord má hodnotu 49:15,95 minuty. Na zlato bylo nutné ujít tuto trať o minutu a 40 vteřin rychleji. Jeho tréninkový kolega Jiří Skalka obsadil čtvrté místo výkonem 54:28,04 minuty.
Od té doby naši závodníci sbírali jen zlato. První z nich získala Veronika Paličková. Ta hned v rozběhu na 100 m zaostala jen o setinu za svým letošním maximem a časem 11,80 s vylepšila rekord mistrovství Štěpánky Klapáčové z roku 1994. Ve finále běžela o pět setin pomaleji (11,85 s), ale i tak s luxusním náskokem zvítězila. Druhá v cíli, Adéla Kadlecová ze Slovanu Liberec, dosáhla času 12,30 s.
Svou kolegyni napodobil Filip Sasínek. Na dvoukilometrové trati s překážkami jen těžko hledal konkurenci a tak závodil především s časem. Letos nejlepší čas z německého Pliezhausenu vylepšil o další téměř 2,5 vteřiny a získal tak titul za 5:53,96 min. Tímto překonal rekord mistrovství, který byl starý již 31 let (5:56,4 min). Filipův výkon je sedmý nejrychlejší v dorostenecké historii. Druhý v cíli Sebastián Vošvrda z Mladé Boleslavi zaostal za Filipem o více jak 21 vteřin (6:14,97 min).
V sobotním programu se představili také další závodníci. Výškařka Kateřina Fialová si vylepšila v mistrovské soutěži osobní rekord na 165 cm a tímto výkonem obsadila skvělé 5. místo. Bronz visel o postupnou výšku výš, tedy na 168 cm, na zlato bylo nutné skočit rovných 170 cm. V rozbězích na 100 m s překážkami se snažila o postup mezi nejlepších osm Adéla Herzánová. Bohužel se jí tato mise nepovedla a za 16,45 s si odvezla celkové 17. místo. Ve finále se ovšem objevil Adam Strnad. V koulařském sektoru bojoval o co nejlepší umístění a výkonem jen deset centimetrů kratším osobního rekordu, tedy 14,12 m obsadil výtečné 6. místo. O postup do finále bojovali i čtvrtkaři. V kategorii juniorů se to povedlo Dominikovi Kubalákovi z 1. místa v rozběhu výkonem 49,67 s. Jakub Žurovec proklouzl do finále až jako poslední postupující na čas výkonem 50,45 s. Poslední z trojice juniorů David Herka obsadil celkové 16. místo za 51,71 s. Smůlu měl v kategorii dorostenců Ondřej Kučeřík. Ten se snažil nahlédnout do finále v běhu na jeden okruh a běžel na hranici svého osobního rekordu. Výkon 51,67 s znamenal 3. místo v rozběhu a celkové 9. místo. Na finálovou osmičku bylo nutné zaběhnout 51,43 s. Osobní rekord předvedla Lucie Žurková na 100 m dorostenek, kdy tuto trať zvládla za 12,77 s a obsadila celkové 15. místo. O jedno místo hůř skončil Patrik Sasínek v rozbězích na 800 m za výkon 2:07,44 min. Ze sobotních rozběhů stačila hladce postoupit Natálie Kolajová. Nejdříve na 800 m (2:24,59 min), poté i na poloviční trati (58,21 s).
Nedělní program měl na programu hned několik finálových běhů včetně štafet. „Zlatou“ neděli z pohledu našich atletů odstartovala Tereza Korvasová na tříkilometrové trati. Stylem start-cíl ovládla tuto distanci a zvítězila časem 10:23,01 min. Druhá v cíli Veronika Kupková z Pardubic zaostala za Terezou o více jak 8,5 vteřiny. V následujícím běhu dorostenců na 3000 m kraloval opět Filip Sasínek v novém okresním rekordu 9:11,14 min. Připsal si tak druhé zlato ze šampionátu. Náš druhý závodník ve startovním poli, David Kákona, obsadil 9. místo časem 9:35,40 min. Druhé zlato si na krk pověsila Veronika Paličková na 200 m. Ta v rozběhu jen splnila nutné a postoupila z prvního místa v běhu (25,24 s). Soupeřky, které si brousily zuby na Veroničin skalp, musely v cíli finálového běhu smeknout. Veronika Paličková dokázala dvousetmetrovou trať prolétnout za 23,92 s a tento výkon by znamenal 3. nejrychlejší dvoustovku historie v kategorii dorostenek. Vše zhatil nepovolený vítr v zádech o hodnotě 3,2 m/s. Další zlato přidala Natálie Kolajová. Ta vynechala finále na 400 m, které bylo pouhých 40 minut před finále na 800 m a soustředila se jen na svou hlavní trať. Zde nenašla konkurentku a odvezla si titul za výkon 2:14,28 min. Velkou smůlu měl Dominik Kubalák ve finále na 400 m juniorů. Do poslední chvíle bojoval o bronzovou medaili, kterou nakonec na posledních 10 metrech prohrál a obsadil nepopulární 4. místo za výkon 49,57 s. Bronz získal Tomáš Petr ze Slávie Praha za 49,47 s. Druhý ze zástupců ve finále, Jakub Žurovec, obsadil konečné 7. místo výkonem 50,86 s. Do finále nenahlédl bohužel ani jeden ze dvou dorosteneckých diskařů. Blíže tomu měl letos již čtyřicetimetrový Marek Mikeska. Ten nakonec skončil na devátém místě výkonem 38,07 m, když na finále bylo potřeba přidat půl metru. Druhý ze zástupců Petr Tancer obsadil konečné 11. místo svým nejdelším hodem 37,63 m.
Zlatým hřebem byly závěrečné štafety na 4 x 400 m. Zde se ze čtyř kategorií objevily naše štafety hned ve třech. Dorostenecká štafeta ve složení Ondřej Kučeřík, David Kákona, Dominik Bartoník a Patrik Sasínek se nakonec stala šestou nejrychlejší štafetou ČR časem 3:47,09 minuty. Jejich oddílové kolegyně Veronika Paličková, Lucie Žurková, Adéla Sedlářová a Natálie Kolajová ovládly tuto disciplínu a jasně od začátku do konce vedly. Nakonec z toho byl čas 3:55,85 minuty, což znamená i nový absolutní okresní rekord.
Na své předešlé dva tituly z dorostu chtěla navázat i štafeta juniorů. To se jim povedlo, i když svou pozici museli hájit před stále dotírající štafetou Slavie Praha. Nakonec zvítězili ve skvělém čase 3:20,38 min. Druhá štafeta ASK Slavia Praha finišovala v čase 3:21,84 min. Tímto si bezpochyby napravili čtvrtkaři chuť. Štafeta juniorů ve složení Jakub Žurovec, Dominik Kubalák, David Herka a Filip Sasínek tímto výkonem opět posunula okresní rekord jak v kategorii juniorů, tak mužů.